Սպիտակի խնամքի տուն՝ ինստիտուցիոնալ համակարգից անցում համայնքահեն ծառայության
April 27, 2017 Տեղեկանք2010թ. սեպտեմբերին Հայաստանի Հանրապետությունը վավերացրեց Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան։ Կոնվենցիայի վավերացմամբ, ի թիվս այլ պարտավորությունների, Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է իրականացնի անհրաժեշտ և բարդագույն բարեփոխումներ հոգեբուժական ծառայությունների բնագավառում։
Այդ նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ընդունվեցին ռազմավարական նշանակության երկու փաստաթղթեր, որոնք նախատեսում են Հայաստանի Հանրապետությունում համայնքահեն ծառայությունների ներդրման միջոցով խնամքի մեծ հաստատությունների բեռնաթափում։
2013թ. սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ Կառավարության կողմից հաստատված «Հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի և սոցիալական սպասարկման այլընտրանքային ծառայությունների տրամադրման հայեցակարգի իրականացման միջոցառումների 2013-2017թթ. ծրագրով» մասնավորապես նախատեսված է հետևյալ միջոցառման իրականացումը՝ «Փորձնական ծրագրի իրականացման շրջանակում հանրապետության երկու համայնքում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց համար ստեղծել շուրջօրյա խնամքի տուն, որպես այլընտրանք Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատի»։
Նույն միջոցառումը նախատեսված է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում հոգեկան առողջության պահպանման և բարելավման 2014-2019թթ. ռազմավարության միջոցառումների ծրագրի՝ «հոգեկան առողջության ոլորտի խնդիրների լուծման ինստիտուցիոնալ ձևից անցում համայնքահեն աջակցության համակարգի» նպատակի շրջանակներում։
Վերոնշյալ ծրագրերի իրականացման շրջանակներում 2016թ. ապրիլ ամսին ստեղծվել է Սպիտակի խնամքի տունը՝ նախատեսված մինչև 16 անձի բնակության համար։
Խնամքի տան նպատակն է՝ «հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց ինքնուրույն կյանքի նախապատրաստելը, կենցաղավարության հմտություններ, միջանձնային շփումներ զարգացնելը, սոցիալական ներառումը հասարակություն, համայնքի բնակիչների շրջանում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց նկատմամբ ոչ խտրական վերաբերմունքի ձևավորումը»:
Սույն տեղեկանքում ներկայացվում է Սպիտակի խնամքի տան միջոցով սոցիալ-հոգեբանական և մտավոր հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների իրացման հնարավորությունները։ Այս ուսումնասիրությունը հատկապես կարևոր է ընդգծելու խնամքի մեծ, փակ տիպի հաստատություններում, ինչպես օրինակ՝ Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատում և Սպիտակի խնամքի տանը մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի տարբերությունները։ Տեղեկանքում նկարագրվում է Սպիտակի խնամքի տան ազդեցությունը նրա բնակիչների կյանքի որակի վրա։
Տեղեկանքի կազմման համար տեղեկատվության աղբյուր են հանդիսացել կազմակերպության կողմից նախկինում իրականացված մարդու իրավունքների մշտադիտարկումների արդյունքում հրապարակված ուսումնասիրությունները, ինչպես նաև Սպիտակի խնամքի տանը աշխատակիցների և բնակիչների հետ ունեցած զրույցները, կազմակերպության ներկայացուցիչների կողմից Սպիտակի խնամքի տուն կատարած այցելությունների ընթացքում կատարված դիտարկումների արդյունքում ստացված տվյալները։

May 22, 2017 Information PaperIn September, 2010 the Republic of Armenia ratified the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities. Through the ratification of the Convention the Republic of Armenia, among other commitments, undertook the implementation of necessary and most complicated reforms in the field of psychiatric services.
For that purpose the Government of the Republic of Armenia adopted two documents of strategic significance, which envisage deinstitutionalisation of large care institutions through introduction of community-based services in the Republic of Armenia.
On September 13, 2013 the RA Government approved the Action Plan for 2013-2017 of the Concept on Providing Alternative Social Care and Support Services to Persons with Mental Health Problems, which foresaw the implementation of the following action: “Within the framework of a pilot project to establish a 24-hour care home for persons with mental health problems in the two communities of the Republic as an alternative to Vardenis Neuropsychological Boarding Home”.
The same action was also foreseen within the scopes of the goal “Transition from the institutional manner of settling the problems in the mental health field to community-based support system” under the Action Plan for 2014-2019 Strategy of Preserving and Improving Mental Health in the Republic of Armenia.
Within the framework of implementing the aforementioned projects Spitak Care Home was established in April, 2016 to reside up to 16 persons.
The goal of the Care Home is “To prepare persons with mental health problems for self-sustainability, life skills, to develop interpersonal communications, social integration, and formation of non-discriminatory treatment against persons with mental health problems among the community members.”
In this reference the opportunities of exercising the rights of persons with psychosocial and mental disabilities through Spitak Care Home are presented. The current study is especially crucial in terms of highlighting the differences in the state of human rights protection between a large, closed type of care facility, such as Vardenis Neuropsychological Boarding Home and Spitak Care Home. The reference outlines the impact of Spitak Care Home on the life quality of its residents.
The studies published based on the previous human rights monitoring conducted by the Organization, the talks with Spitak Care Home staff and residents, as well as the data obtained as a result of observations by the Organization’s representatives during the site visits to Spitak Care Home served as a source for the production of this reference.